Boka visszér, Visszérbetegség
Tartalom
Tünet A visszér visszértágulat tünetei A visszértágulattal rendelkező betegek egy részénél nem jelentkezik semmilyen tünet, teljesen tünetmentesek, leszámítva azt, hogy a visszerek jól látható helyen helyezkednek el, ez zavaró lehet a betegre nézve.
Fittlábak - Vénástorna
Jó esetben csupán kozmetikai szempontból probléma a visszér, de kialakulhatnak egyéb tünetek is, melyek közül a leggyakrabban előforduló a lábakban jelentkező fájdalom, kellemetlen érzés és a lábszár elnehezedése, mely panaszok a nap végére egyre rosszabbak lesznek. Néha bokaduzzanat is kialakulhat.
A visszérbetegség a vénák közti kötőszövet gyengesége miatt alakul ki, mely lehet örökletes is, ugyanakkor vannak hajlamosító tényezők is, mint például az álló foglalkozás, vagy a már kialakult szív- és érrendszeri betegség. Sokáig nem okoz panaszt, idővel azonban egyre több tünet jelenik meg. Előfordulhat például az is, hogy látható vérömleny keletkezik az érintett területen. A kezeletlen visszér nem csupán esztétikai probléma, hanem komoly egészségügyi következményei is lehetnek. A tágult visszér kedvez a vérrög kialakulásának, mely akár tüdőembóliához is vezethet!
Ezek a tünetek orvosi szempontból nem súlyosak, de ha nagyon kellemetlenné válnak, lehet őket kezelni. Habár a visszerek az évek során egyre rosszabbodnak, ez gyakran nagyon lassú folyamat.
Néhány esetben a véna belsejében kialakuló magas vérnyomás miatt károsodik a bőr a boka magasságában.
Visszeres láb: mi történik, ha nem kezeljük?
Ekkor a boka mellett a bőr barna színűvé változhat, néha fehér sebes területek tarkíthatják. Ekcéma vörös bőrkiütés is kialakulhat. Ha ezek a bőrelváltozások előrehaladott állapotba kerülnek, vagy ha a bőr sérül, akkor fekélyek jelenhetnek meg. Ezért, ha bőrelváltozást tapasztalunk, azonnal keressük fel háziorvosunkat, aki szakorvoshoz irányít bennünket.
Sok helyen működik már lábszárfekélyekre specializálódott szakrendelés, ahol bőrgyógyász szakorvosok rendelnek, és kifejezetten erre boka visszér területre szakosodott ápolók látják el az ápolói teendőket.
A háziorvos első körben inkább ide küldi az ilyen beteget, nem pedig a sebészetre.
Mint már említettük, visszértágulat esetén nem minden betegnél jelentkeznek tünetek. Sok beteg úgy veszi észre, hogy visszerei vannak, hogy megpillantja a csavarodó, duzzadt, kékes vénákat a bőr alatt.
Ha valakinél mégis jelentkeznek a visszértágulat tünetei, azok lehetnek enyhék, úgymint: Tompa fájdalom, égő érzés a lábszárban, vagy pedig a lábszár elnehezedése.
Ezeket a tüneteket leginkább a nap végén lehet észlelni, vagy pedig ha valaki hosszú ideig ül vagy áll. Enyhe duzzanat, mely rendszerint csak a lábfejet és a bokát érinti.
Visszér Visszeres láb: mi történik, ha nem kezeljük? A visszérbetegség kialakulásában elsősorban a két lábon járás játszik szerepet, de az, hogy kinél alakul ki végül, leginkább genetikai okoknak, valamint bizonyos életmódbeli sajátosságoknak köszönhető. Azonban, ha a betegség megjelenik és figyelmen kívül hagyjuk, később előfordulhat, hogy súlyosabb szövődményekkel kell szembenéznünk. A visszérbetegség tünetei A visszérbetegség elsősorban az alsó végtagokon fordul elő, ahol a gyengébb érfal és a vénákban lévő magasabb nyomás következtében vénatágulat jön létre. A főként nőkre jellemző betegség oka lehet a kötőszövetek veleszületett gyengesége, különböző genetikailag hajlamosító tényezők, a terhesség, az elhízás, a sok ülés, állás vagy a boka visszér fekvés.
Bőrviszketés a visszér fölött. Már enyhe tünetek meglétekor is érdemes helyileg kezelni azokat.
Visszér - Kellemetlen tünetek, veszélyes szövődmények
A súlyosabb tünetek vagy szövődmények a következők: A lábszár ödémája és duzzanata. Jelentős boka visszér és fájdalom jelentkezése a vádliban hosszan tartó ülés vagy állás után. A boka és az alsó lábszár környéki bőr színének megváltozása pangásos pigmentáció.
Száraz, feszítő, duzzadt, viszkető vagy hámló bőr. Felületes visszérgyulladás thrombophlebitisamikor gyulladás alakul ki egy vénában a felszín közelében a bőrben.
Krónikus vénás elégtelenség, lábszárfekély kialakulásának mechanizmusa animációs filmen 1. Önmagában ez ill. Felületes visszérgyulladás kialakulását lényegében mindig visszeres betegeknél látjuk.
Nyílt sebek fekélyek. A visszértágulat tünetei súlyosbodhatnak nőknél néhány nappal a menstruációs ciklus boka visszér, vagy a ciklus ideje alatt.
Mogyorósi Richárd István Tartalom megosztása.